logo


+421 36 634 0043
recepcia@penzionlipa.sk

logo


→  +421 36 634 0043
→  recepcia@penzionlipa.sk

Slovak Czech English German Hungarian Polish
2.webp

 

Žinčica je tradičný slovenský mliečny nápoj, ktorý má hlboké korene v slovenskej kultúre a histórii. Tento lahodný nápoj sa vyrába fermentáciou srvátky pomocou špeciálnych bakteriálnych kultúr. História žinčice siaha až do staroveku, keď sa stala obľúbeným nápojom medzi pastiermi a poľnohospodármi na Slovensku.

Žinčica má výnimočné vlastnosti a využíva sa v rôznych oblastiach. Po prvé, je to lahodný mliečny nápoj, ktorý sa konzumuje samotný alebo sa používa na prípravu iných jedál a nápojov. Je obľúbeným ingredienciou tradičných slovenských jedál, ako sú halušky, bryndzové pirohy a bryndzová omáčka.

Okrem gastronómie má žinčica aj výhody pre zdravie. Je bohatá na probiotiká, ktoré prispievajú k zdraviu črevnej mikroflóry a trávenia. Taktiež obsahuje dôležité vitamíny a minerály, ako je vápnik a vitamín B12. Tieto živiny prispievajú k silným kostiam, zdravému nervovému systému a všeobecnému dobrému zdraviu.

Mikrobiálny rozbor žinčice ukazuje prítomnosť špecifických baktérií, ktoré sú zodpovedné za proces fermentácie. Patria sem kmeň Lactobacillus helveticus, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus a Streptococcus thermophilus. Tieto baktérie majú pozitívny vplyv na tráviaci systém a celkové zdravie. Probiotické baktérie, ako sú Lactobacillus helveticus, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus a Streptococcus thermophilus, pomáhajú udržiavať rovnováhu črevnej mikroflóry. Tým podporujú správne trávenie a vstrebávanie živín, zlepšujú imunitnú funkciu a redukujú riziko určitých ochorení.

Probiotiká v žinčici sa tiež považujú za prospešné pre trávenie laktózy. Mnoho ľudí má problémy s trávením laktózy, cukru prítomného v mliečnych výrobkoch. Probiotické baktérie v žinčici môžu pomôcť tráviacemu systému rozkladať laktózu a zlepšovať toleranciu laktózy.

Vďaka svojim zdravotným výhodám sa žinčica často odporúča ako súčasť zdravej stravy. Je to obzvlášť prospešné pre ľudí s tráviacimi problémami, intoleranciou laktózy alebo oslabenou imunitou. Avšak, ako pri každom potravinovom výrobku, je dôležité brať do úvahy individuálne potreby a možné alergie, pretože niektorí ľudia môžu byť citliví na mliečne výrobky.

Pri využití žinčice je dôležité si uvedomiť, že ide o fermentovaný mliečny výrobok a jeho chuť a konzistencia sa môžu líšiť od bežného mlieka. Tradične sa žinčica konzumuje ako nápoj samotný, ale môže byť tiež použitá pri príprave rôznych jedál a nápojov.

V súhrne, žinčica je tradičný slovenský mliečny nápoj s dlhou históriou. Je obľúbená pre svoj vynikajúci chuťový zážitok a zdravotné výhody, ktoré poskytuje vďaka obsahu probiotík a dôležitých živín. Je vhodná pre tých, ktorí majú záujem o podporu zdravého trávenia a silnejšiu imunitu.

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
check ssl certificate cloudflare status

created by: Marek Sarvas